PL EN
RoTec
Schenck
Ecoclean
Durr
Logo EU

MASZYNY DO CZYSZCZENIA SUCHYM LODEM

Firma CRYONOMIC od ponad 25 lat oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie czyszczenia suchym lodem. Dzięki opatentowanej technologii podawania suchego lodu, maszyny CRYONOMIC zapewniają najwyższe dostępne ciśnienie czyszczenia suchym lodem przy jednoczesnym mniejszym zużyciu suchego lodu niż w przypadku konkurencyjnych urządzeń. 

Jak działa sprzęt do czyszczenia suchym lodem?

Mycie suchym lodem (piaskowanie suchym lodem) to technika czyszczenia strumieniowo-ściernego. Przewaga stosowania stałego CO2 lub granulatu suchego lodu jako materiału czyszczącego jest podwójna. Po pierwsze, bardzo niska temperatura granulatu suchego lodu powoduje zamarzanie i kurczenie się zanieczyszczeń, co ułatwia ich oddzielenie od podłoża. Po drugie, granulki suchego lodu, zbudowane z gazowego dwutlenku węgla, odparowują, co oznacza, że pozostaje usunąć wyłącznie pierwotny składnik zanieczyszczeń. Naturalny proces odparowania granulatu suchego lodu stanowi główną zaletę metody czyszczenia suchym lodem. Suchy lód to stała forma CO², o temperaturze –79° C. Nazywany jest suchym lodem, ponieważ nie zawiera wody a w warunkach pokojowych po prostu paruje. Do czyszczenia stosuje się granulat o średnicy 3 mm (nazywany paletami). 

Dlaczego czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie wykonywane za pomocą powszechnie znanych tradycyjnych metod w otoczeniu przemysłowym nastręcza wielu problemów. Metody czyszczenia przez piaskowanie, czyszczenie rozpuszczalnikami, pod wysokim ciśnieniem czy ręcznie często okazują się zbyt agresywne, co sprawia, że czyszczona powierzchnia jest uszkadzana, albo też stanowią zagrożenie lub zanieczyszczają środowisko naturalne. Metoda czyszczenia suchym lodem CRYONOMIC® została opracowana jako skuteczna, szybka i przyjazna dla środowiska naturalnego metoda alternatywna, przeznaczona do czyszczenia niemal każdego materiału w bardzo różnym otoczeniu.

Zalety czyszczenia maszyn suchym lodem:

 • w wielu przypadkach skraca przestoje urządzeń ponieważ nie trzeba ich demontować i można czyścić w całości, na miejscu pracy
 • eliminuje konieczność wykorzystywania detergentów i chemikaliów do odtłuszczania
 • nie uszkadza powierzchni w odróżnieniu od piaskowania, szkiełkowania czy czyszczenia mechanicznego
 • jest przyjazny środowisku – usuwa trudne zanieczyszczenia bez produktów ubocznych (suchy lód po prostu wyparowuje)
 • kompaktowe i uniwersalne rozwiązanie – urządzenie może być wykorzystane do czyszczenia dużych obiektów i elementów na miejscu
 • czyszczenie suchym lodem może odbywać się wszędzie, gdzie nie jest możliwe korzystanie z wody, piasku czy innych produktów, np. w maszynach pod napięciem czy w przemyśle spożywczym

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem CRYONOMIC® 

Maszyny te wyróżniają się niezawodnością i znakomitą ergonomią pracy. Dostępne są dwie podstawowe serie urządzeń do czyszczenia suchym lodem – COB oraz COMBI 7. Seria COB to urządzenia pracujące z jednym wężem, który podaje powietrze razem z suchym lodem. Dostępne są wersje COB 62 (mniejsze urządzenie i słabsze ciśnienie) oraz COB 71 (większe urządzenie i silniejsze ciśnienie). Seria COMBI 7 dzięki podawaniu powietrza i suchego lodu osobnymi wężami oferuje znacznie wyższą wydajność czyszczenia i ciśnienie do 16 bar. Urządzenia wyposażone są w szeroki zakres akcesoriów - pistoletów i dysz do czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni i zanieczyszczeń.

Opcjonalnie jest możliwość wyposażenia urządzenia w moduł do jeszcze silniejszego czyszczenia z niewielkim dodatkiem ścierniwa (piasku), co pozwala usuwać bardzo trudne zanieczyszczenia. Maszyny CRYONOMIC właściwie nie wymagają serwisowania, są bardzo proste w obsłudze i opcjonalnie umożliwiają zdalną obsługę funkcji czyszczenia z poziomu pistoletu. 

Główne zastosowania technologii czyszczenia suchym lodem:

 • czyszczenie maszyn i urządzeń (również w ruchu)
 • czyszczenie urządzeń drukarskich, wałków, matryc, itp.
 • czyszczenie linii produkcyjnych bez demontażu
 • renowacja zabytków, starych samochodów i maszyn
 • czyszczenie robotów spawalniczych i różnego typu oprzyrządowania
 • mycie form wtryskowych
 • czyszczenie elementów silników elektrycznych i spalinowych
 • czyszczenie szaf sterowniczych maszyn
 • usuwanie skutków pożarów
 • czyszczenie mechanizmów, przekładni, łańcuchów, prowadnic
 • usuwanie graffiti, farb i lakierów
 • czyszczenie taśm, pieców, wózków piekarniczych w przemyśle spożywczym

 

Maszyny do produkcji suchego lodu CRYONOMIC® 

W ofercie mamy również maszyny do produkcji suchego lodu, tzw. paleciarki lub paletyzery. Pozwalają one na niezawodną, wydajną i ekonomiczną produkcję peletów suchego lodu o średnicy 3, 10 lub 16 mm o wydajności od 35 do 300 kg/h. Oferujemy również wysokiej jakości pojemniki i kontenery do przechowywania suchego lodu. 

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem CRYONOMIC

Renowacja budynków, zabytków, usuwanie graffiti, odnawianie po pożarach

1
2
3
4

Przemysł spożywczy - czyszczenie linii, maszyn, zbiorników, form

1
2
3
4

Przemysł energetyczny - czyszczenie turbin, generatorów, silników, szaf sterowniczych

1
2
3
4

Obróbka metalu - usuwanie rdzy, gratowanie po wycinaniu laserowym, czyszczenie po spawaniu

1
2
3
4

Przemysł chemiczny - czyszczenie zbiorników, form farmaceutycznych, urządzeń produkcyjnych

1
2
3

Przemysł drukarski i papierniczy - czyszczenie wałków drukarskich i maszyn

1
2
3
4

Usuwanie pozostałości plastiku i gumy z form, urządzeń produkcyjnych

1
2
3
4

Przemysł samochodowy, kolejowy i lotniczy - czyszczenie silników i innych części, form, usuwanie lakieru, czyszczenie wagonów i elementów napędu

Więcej informacji na stronie www.cryonomic.pl . W razie zainteresowania prosimy o kontakt.

Fundusze Europejskie